HOME O MNĚ KOLO ELEKTRONIKA RODINA FOTOGALERIE ODKAZY NOVINKY STÁHNOUT NAPIŠTE MI HLEDAT
  Elektronika  
   

Výkonový zesilovač Leach 200W

Popis zapojení

Dlouhou dobu jsem sháněl návod na dobrý a přitom jednoduchý zesilovač. Zesilovače řady DPA jsou tajemné, autor je strohý na plošné spoje a mnohdy i hodnoty součástek. Navíc zapojení je i poněkud složité. Na trhu je řada levný a "výkonných" zesilovačů od výrobců Sony, Yamaha nebo Pioneer. Jenže tyto zesilovače disponují velkým výkonem, ale podají jej krátkou dobu. Dlouhodobé zatížení by je mohlo poškodit a oprava by byla nerentabilní. Navíc považte, když AV receiver má výkon 5x100W a jeho hmotnost je jen 8kg, to je samo o sobě podezřelé.  Také jsem přemýšlel o zesilovači ve třídě D, když už máme skoro celý řetězec digitální. Jenže kvalitní digitální zesilovač je drahý a amatérsky těžko realizovatelný. Třída D má ve své podstatě výhodu v účinnosti zesilovače (až 90%) a díky malým ztrátám může mít zesilovač menší chladiče a být tak lehčí. Přesto všechno jsem se rozhodl pro zesilovač ve třídě AB a zvolil jsem osvědčenou konstrukci profesora Marshalla Leache. Velkou pomocí mi byl článek od Pavouka a také návod od profesora Leache. Zapojení je sice převzaté, ale plošný spoj je vlastním návrhem.

  • výstupní výkon až 150W do zátěže 8Ω

Blokové schéma zapojení

 

Schéma zapojení:

Osazovací plán plošného spoje:

Podpůrné obvody:

Pro usnadnění konstrukce jsem ještě připravil pomocné destičky s plošnými spoji pro snazší připojení výstupů transformátoru k modulům zesilovače. Stejně tak i modul ochran a vstupu audio signálu. 

 

deska primár

deska sekundár

deska audio input

Modul ochran:

Výkonové zesilovače se symetrickým napájením mají přímý výstup z koncových tranzistorů do reproduktorů. Při poruše jednoho z nich by se následně poškodil i reproduktor. Proto je třeba takové zesilovače dovybavit ochranným obvodem. Výhodou uvedené konstrukce je mimo jiné i to, že odpojovací relé je již součástí zesilovače, stejně tak i konektor pro snadné připojení ochrany. Obvod ochrany je navíc vybaven zpožďovacím obvodem, kdy kontakty sepnou až po 6s po zapnutí zesilovače. Vyvarujeme se tak lupnutí, které může po zapnutí zesilovače nastat.

 

Schéma zapojení ochrany:

Fotogalerie:

chladič a plošný spoj testování zesilovače vodní zátěž
moduly koncového stupně koncový stupeň strana spojů
šasi zesilovače zesilovač zesilovač
zadní panel zesilovač - celkový pohled zesilovač - celkový pohled

Závěr:

Zesilovač fungoval, skoro na první zapojení. Chyba však nebyla v konstrukci, ani samotném zapojení, ale byl vadný tranzistor na pozici T12. Nebylo tak možné nastavit předpětí pro koncové tranzistory, dle doporučení autora. Klidový proud byl velmi nestabilní. Kvalita zvuku je výtečná a těžko ji posuzovat měřením. Zesilovač jsem i testoval s vodní zátěží, abych ověřil, zda-li je velikost chladiče dostatečná. Při trvalém výkonu cca 100W se chladič ohřál na teplotu 60°C po půl hodině. S aktivním chlazením může být tento zesilovač nesmrtelný a spousta zesilovačů jako Pioneer, Kenwood a Yamaha v cenové relaci 5000Kč s ním nemohou soupeřit.

 
     
                (c) 2008 Microhead, resolution 1280x1024, optimized for Internet Explorer and Mozilla Firefox