HOME O MNĚ KOLO ELEKTRONIKA RODINA FOTOGALERIE ODKAZY NOVINKY STÁHNOUT NAPIŠTE MI HLEDAT
  Elektronika  
   

Předzesilovač Dispree

Popis zapojení

Výkonový zesilovač Leach je třeba řádně vybudit, a tak jsem sháněl vhodný předzesilovač. Vstupní citlivost zesilovače Leach je 1.5V, zatímco na výstupu CD přehrávače je jen 0.7V. Existuje spousta řešení předzesilovačů, ať už s korekcemi nebo bez, s operačními zesilovači nebo s diskrétními součástkami. Volba nakonec padla na předzesilovač Dispree, což je projekt autora Macury, který se nechal inspirovat zesilovači v osciloskopech. Vznikl tak stejnosměrně vázaný zesilovač s vysokou rychlostí přeběhu a velkou šířkou pásma. Předzesilovač není vybaven korekcemi, předpokládáme, že korekce mají zdroje signálu jako je iPod nebo PC. U vyváženého řetězce navíc nejsou ani třeba. Deska s plošnými spoji je opět vlastním návrhem, jednostranná s mnoha drátovými propojka a smíšenou součástkovou základnou (klasické i SMD). Předzesilovač je vybaven motorovým potenciometrem ALPS, takže v budoucnu jistě přibude i dálkové ovládání.

* výstupní napětí max. 24Vp-p/600 ohm (8,48 Vef)
* doporučená zatěžovací impedance je 600 ohm a více (funguje i do 50 ohm)
* kmitočtový rozsah 0,1Hz až 220 kHz (-3 dB)
* THD (1Vef/600 ohm) pod 0,003% přes celé audio pásmo
* zisk s otevřenou smyčkou zpětné vazby 31,38dB; zpětná vazba 19,6dB
* zisk předzesilovače 3,88x (11,78dB)
* vstupní odpor cca 10k
* výstupní odpor - podle osazeného sériového odporu od 5 ohm do 75 ohm
* napájení 2 x 18V střídavých, odběr 2 x 60 mA

Blokové schéma zapojení

 

Schéma zapojení:

Osazovací plán plošného spoje:

Nejprve osadíme drátové propojky a pak pokračujeme SMD součástkami v libovolném pořadí. Pak paradoxně osadíme tranzistory, neboť sousední kondenzátory by nám bránily v přístupu. Osazení pak ukončíme elektrolytickými kondenzátory C14, C21 a potenciometrem P1. V zapojení předzesilovače nejsou žádné nastavovací prvky, měl by proto fungovat na první zapojení. Ověříme jen napájecí napětí, ideálním testovacím místem jsou piny 4 a 8 na operačních zesilovačích. Případné odchylky od napětí ±15V doladíme změnou hodnot odporů v obvodu stabilizátorů.

Napájecí zdroj:

Předzesilovač má oddělený napájecí zdroj, aby bylo možné dosáhnout co nejlepšího odstupu signálu od rušivých napětí. Napájecí zdroj obsahuje transformátor o výkonu 6W a výstup 2 x 18V (střídavý pro napájení zesilovače. Usměrňovač a stabilizátor je již na samostatné desce předzesilovače. Aby napájecí zdroj nebyl jen tak “holý”, doplnil jsem jej obvodem pro komunikaci na sběrnici Controll A2 (SONY). Díky tomuto výstupu je možné spínat a uvést minidisk (SONY) do režimu D/A. Zase naopak při vypnutí předzesilovače se vypne i minidisk. Startovací, resp. vypínací sekvenci vysílá mikroprocesor ATTiny.

 

Mikroprocesor na pinu PB4 detekuje napětí, díky malému kondenzátoru C29 (22nF), toto napětí při vypnutí poklesne zcela jistě dříve, než se vybijí velké kondenzátory v napájecím zdroji pro mikroprocesor. 
To stačí na to, aby mikroprocesor bezpečně vypnul minidisk.

Sběrnice Controll A2 má v klidu napětí 3 až 5V a úrovně odpovídají logice TTL. Startovací sekvence začíná pulsem dlouhým 2400us, pak následuje klidový stav 600us. Logické 1 odpovídá puls 1200us a logické 0 600us, pak následuje opět klidový stav 600us. Nejprve se vyšle adresa zařízení (minidisk = 176d), pak následuje příkaz. Jednotlivé bity se posílají od MSB k LSB. Mezi jednotlivými příkazy by měla být pauza 20ms.

 

 

 Fotogalerie:

       
       
       
       

Závěr:

Předzesilovač fungoval na první zapojení a splnil svá očekávání. Při kvalitním zdroji signálu (CD) hrál jako víno, ale zase na druhou stranu při poslechu rádia nebo mp3 poodkryl nedostatky v kvalitě záznamu. Rovněž velkým přínosem je i automatické spouštění minidisku do režimu D/A, neboť většinu hudby hrajeme z počítače.

 
     
                (c) 2008 Microhead, resolution 1280x1024, optimized for Internet Explorer and Mozilla Firefox